20 najvećih zemalja izvoznica na svijetu

U 2016. godini Kina je bila daleko najveći svjetski izvoznik, a izvozila je robu u vrijednosti od 1.990.000.000.000 USD godišnje. Da bi to stavili u perspektivu, razmislite o tome koliko je ostatak prvih pet izvoznika otpremio na međunarodna tržišta u istoj godini. Na drugom mjestu, Sjedinjene Države izvezle su robu u vrijednosti od 1.456.000.000.000 dolara. Samo su Kina, SAD i Njemačka uspjeli izvesti više od trilijuna američkih dolara robe u 2014., dok je ostatak našeg popisa zabilježio mnogo manji broj.

Kina je najveći svjetski izvoznik

Iako je ekspanzivna ekonomska ekspanzija u Kini posljednjih nekoliko desetljeća bila financijska priča na prvoj stranici, kineska ekonomija nije jedina vrijedna spomena. Danas se sve više i više od onoga što se dugo smatralo da su ekonomije u razvoju vide brzi komercijalni razvoj unutar svojih zemalja i na međunarodnoj sceni. Velike ekonomije nisu uvijek najbrže rastuće i najrazvijenije, budući da dohodovna nejednakost, politička nestabilnost, korupcija i niske razine bruto proizvoda po glavi stanovnika i dalje mogu ometati čak i najveća tržišta.

Kineska vlada, koja kontrolira izvoznu elektranu s ogromnim gospodarstvom, suočena je s mnogim problemima odnedavno, unatoč kineskom napretku. Rast zemlje se dosljedno proširio, ali Kina se prebacuje u gospodarstvo temeljeno na potrošnji, što može u bliskoj budućnosti promijeniti ukupne poticaje kineske ekonomije. Unatoč tome što se gospodarski rast nastavlja u pozitivnim smjerovima, kineski dohodak po glavi stanovnika još uvijek je ispod svjetskog prosjeka, što se može dijelom pripisati nejednakosti bogatstva unutar zemlje. Hoće li kinesko gospodarstvo postati veće i uspješnije, vjerojatno će ovisiti o sposobnosti kineske vlade da dopusti, pa čak i olakša, ekonomskoj sposobnosti prosperiteta javnosti.

Zašto Sjedinjene Države ne izvoze više?

Nije tajna da su Sjedinjene Države dom jednom od, ako ne i najvažnijih ekonomskih tržišta na svijetu. Najveći izvoz Sjedinjenih Država su automobili, rafinirana nafta, zrakoplovi, helikopteri i svemirske letjelice te farmaceutski proizvodi. Glavni trgovinski partneri su Kanada, Kina i Meksiko.

Uspjeh američkog gospodarstva može se pripisati čimbenicima kao što su bogatstvo prirodnih resursa, izvrsna infrastruktura i produktivna radna snaga. Zemlja također ima oznaku da je najveći svjetski industrijski sektor. Međutim, budući da su troškovi života u Sjedinjenim Državama viši od Kine, u Sjedinjenim Državama se ne može proizvesti mnogo robe po cijeni koja se može usporediti s njihovim troškovima proizvodnje u Kini. To je jedan od razloga zašto Sjedinjene Države zaostaju za Kinom kada je u pitanju obujam izvoza.

Njemačka

Na trećem mjestu na listi najvećih svjetskih izvoznika nalazi se središnja europska zemlja u Njemačkoj, u kojoj se nalazi i jedna od najvećih svjetskih gospodarstava. u 2016. godini izvezena roba iz Njemačke imala je vrijednost od oko 1, 5 trilijuna američkih dolara. Kao iu Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačka također ima izuzetno zauzet sektor proizvodnje. Najčešće izvožena roba iz Njemačke uključuje automobile, strojeve, kemikalije, elektroniku, električnu opremu i farmaceutske proizvode. Nadalje, nekoliko tvrtki Fortune Global 2000 ima sjedište u zemlji. Neke od najznačajnijih tvrtki uključuju Volkswagen, Daimler, BMW i Bayer.

Japan

Japan je u istočnoj Aziji u 2016. izvezao robu vrijednu oko 634.900.000.000 dolara, što ih stavlja na četvrto mjesto na listi najvećih svjetskih izvoznika. Kao i nekoliko zemalja na ovom popisu, glavni izvoz Japana uključuju stvari kao što su automobili, dijelovi vozila, integrirani krugovi i industrijski pisači. Japan je treći najveći svjetski proizvođač automobila. Kao iu Njemačkoj, nekoliko tvrtki Fortune Global 500 ima sjedište u Japanu. Najveći od njih je proizvođač automobila Toyota.

Južna Korea

Također se nalazi u istočnoj Aziji, Južna Koreja je izvezla robu u vrijednosti od 511.800.000.000 dolara u 2016. godini, što je peti najveći svjetski volumen. Zemlja poznata po svom nevjerojatnom skoku iz razvijenog u razvijeno gospodarstvo, veliko gospodarstvo Južne Koreje još uvijek raste. Budući da Južna Koreja ima relativno malo prirodnih resursa, zemlja se oslanja na gospodarstvo temeljeno na izvozu. Najčešće izvozi robu uključuju poluvodiče, bežične komunikacijske uređaje, automobile, računala, brodove i petrokemikalije. Najveći izvozni partneri su Kina, Sjedinjene Države i Japan.

Izvoz po zemljama

RangzemljaIzvoz u američkim dolarima
1Kina1.990.000.000.000
2Ujedinjene države1.456.000.000.000
3Njemačka1.322.000.000.000
4Japan634900000000
5Južna Korea511800000000
6Francuska507000000000
7Hong Kong502500000000
8Nizozemska495400000000
9Italija454100000000
10Ujedinjeno Kraljevstvo407300000000
11Kanada393500000000
12Meksiko374300000000
13Singapur361600000000
14Švicarska318100000000
15Tajvan310400000000
16Ujedinjeni Arapski Emirati298600000000
17Rusija281900000000
18Španija280500000000
19Belgija277700000000
20Indija268600000000
21Tajland214300000000
22Irska206000000000
23Poljska195700000000
24Australija191700000000
25Brazil184500000000

Preporučeno

Najveće industrije u Poljskoj
2019
Vodozemci vrste Ekvador
2019
Koje jezike govorimo u Republici Kongo?
2019