Glavni ledenjaci u Švicarskoj

Švicarska je alpska nacija u zapadno-srednjoj Europi. U njemu se nalaze neki od najviših alpskih vrhova na kontinentu. Monte Rosa, visine 4, 634 m, najviši je vrh u zemlji. Švicarske Alpe su dom nekim od najvećih alpskih ledenjaka. Većina tih ledenjaka javlja se u Bernskim i Penninskim Alpama. Četiri glavna slivna područja zemlje, slivovi Rajne, Rone, Po i Dunava, imaju ledenjake. Neki od najvećih švicarskih glečera nalaze se u zaštićenom području Jungfrau-Aletsch.

Najduži i najveći glečer u Švicarskoj

Glečer Aletsch je najduži glečer u Švicarskoj. Ledenjak ima duljinu od oko 22, 47 km i volumen od 15, 4 kubnih km. Glečer obuhvaća površinu od 81, 7 km2 u Bernskim Alpama u Valaisu. Veliki Aletsch dio je UNESCO-ve Svjetske baštine. Četiri manja glečera konvergiraju u glečer Aletsch u Concordia Placeu. Glečer se zatim spušta dolinom Rone. U svojoj završnoj fazi, ona rađa rijeku Massu.

Najveći i drugi najveći ledenjak u Švicarskoj

Gorner Glacier ima svoj početak na nadmorskoj visini od 4.193 m. Ovaj ledenjak je drugi po veličini glečer u Švicarskoj. Obuhvaća površinu od oko 57 km2. S dužinom od 12, 32 km, Gorner je treći najduži glečer u naciji. Gorner se također nalazi u Valaisu u Švicarskoj. Masiv Monte Rosa nalazi se istočno od glečera.

Uznemirujući trend odmora ledenjaka

Učinci klimatskih promjena izazvanih globalnim zagrijavanjem već utječu na ledenjace u Švicarskoj. Svi ti glečeri stalno se povlače. To je alarmantan trend koji se očekuje da će negativno utjecati na opskrbu vodom velikih rijeka i ledničkih jezera u zemlji. Nedostatak slatke vode će zauzvrat negativno utjecati na poljoprivrednu proizvodnju i potrošnju vode u domaćinstvima. Rijeke koje se hrane ledenjacima imat će smanjene razine vode koje će dovesti do stvaranja niže hidroelektrične energije iz takvih rijeka. Brzo otapanje ledenjaka također će dovesti do velikih poplava u početnim fazama i kasnije suše.

Švicarski ledenjak koji se najbrže povlači

Svi ledenjaci u Švicarskoj ne topi se istim tempom. Neki se smanjuju brže od ostalih. Glečer Roseg pokazao je najveće smanjenje u veličini među svim glavnim švicarskim ledenjacima. Glečer se nalazi u području Berine u Val Rosegu. Ledenjak je bio dugačak 4, 90 km 1973. godine. Dužina mu je 2016. iznosila samo 2, 42 km.

Praćenje švicarskih ledenjaka

Vrlo je važno pratiti duljine švicarskih ledenjaka. Stopa topljenja ovih glečera ukazuje na ozbiljnost klimatskih promjena. Iako je gotovo nemoguće zaustaviti ledničko povlačenje, može se stvoriti veća svijest među masama kako bi se usvojio zeleni način života kako bi se provjerilo povećanje globalne temperature.

Glavni ledenjaci u Švicarskoj

ImePovršina 1973 (km²)Duljina 1973. (km)2016. duljina (km)promjena duljine (m)
Grand Aletsch86, 6323.9522.47-3132
Fiesch34.2115.3514.51-1405
Gorner59.3713.5012.32-2672
Unteraar29.4812.9511.85-2561
Corbassière18.3110.159.47-1168
Gornji Aletsch22.819.058.82-1461
Mont Miné10.978.357.71-769
Rhone17.608.007.65-1439
Otemma17.518.707.22-2291
Zinal15.427.506, 9-1700
Hüfi13.647.106.74-1300
Findel17.367.806.63-2618
dugo10.096.906.45-780
Zmutt16.896.706.3-1182
Ferpècle9.776.606.23-1463
Donja Grindelwald20.848.305.95-3504
Saleina8.576.455.95-1087
Allalin9.876.505.91-1159
Morteratsch16.407.005.85-2784
Gauli17.706.555.4-1306
Forno8.726.155.28-2324
Rosenlaui6.145.155.15-151
Brenay9.965.954.92-1399
Gries6.235.704.88-2959
Rätzli / Plaine Morte9.095.204.87-1048
Naknadni glečer7.465.004.57-1318
Arolla13.174.804.34-1893
Biferten2.814.404.19-360
Gornji Grindelwald9.526.654.02-2938
Trient6.404.903.96-1328
Tschierva6.204.753.89-1665
Trift16.555.753.66-3938
Tschingel6.193.653.52-343
Palu6.473.803.51-1366
Albigna3.533.703.49-1386
Moming6.393.603.06-1134
Silvretta3.353.303.03-390
Tsanfleuron3.813.703-1907
Roseg8.524.902.42-4288
Wildstrubel4.812.652.29-535
Vadret Tiatscha (La Cudera)2.072.051.64-1792
Damma5, 092.351.32-1525
Basòdino2.311.501.28-733

Preporučeno

Što radi paleontolog?
2019
Što je operacija Matterhorn?
2019
Zemlje s najviše imigranata
2019