Najprometnije luke u Sjedinjenim Državama

Oko 90% svjetske trgovine odvija se preko mora. Pomorstvo je idealan način prenošenja velikih količina tereta diljem svijeta tisućama godina. Masivni brodovi omogućuju tisućama kontejnera da se prevoze kroz razne luke u Sjedinjenim Državama. Širenjem postojećih trgovačkih putova, poboljšanjem međunarodnih odnosa i izgradnjom većih brodova, pomorski promet u nedavnoj prošlosti bilježi ogroman rast. Postoje brojne luke u cijeloj američkoj obali koje su strahovito porasle i koje olakšavaju uvoz i izvoz mnogih roba.

Tri najprometnije luke SAD-a

1. Port of Louisiana, Louisiana

Luka Louisiana je riječna luka smještena uz rijeku Mississippi na dionici od 54 milje koja prolazi kroz tri Louisiana župe Sv. Ivana Krstitelja, St. James i St. Charles. Luka je najprometnija i najveća luka u Sjedinjenim Državama u količini tereta s prometom od 238.585.604 kratke tone u 2013. godini. Luka je prvenstveno uključena u izvoz žitarica koje čine gotovo 70% svih žitarica koje se izvoze iz SAD-a i uvoz sirove nafte i naftnih derivata. Port of South Louisiana također je servisiran mrežom željeznica i cesta koje čine rukovanje teretom vrlo učinkovitim. Luka upravlja teretom iz više od 70 zemalja diljem svijeta, a Rusija i Brazil su vodeći uvoznici, dok su Kina, Japan i Egipat vodeći izvoznici.

2. Luka Houston, Texas

Luka Houston je jedna od najprometnijih luka na svijetu koja se nalazi u Houstonu, Texas. Ima jedan od najvećih petrokemijskih postrojenja u svijetu, a najveći dio tereta je povezan s bušenjem nafte, proizvodnjom i rafiniranim naftnim proizvodima. Lučka uprava Houston Authority (PHA) djeluje i posjeduje javne objekte u luci. Glavne trgovačke zemlje koje koriste luku Houston ili kao izvor svog uvoza ili kao odredište za svoj izvoz uključuju Kinu, Meksiko, Brazil i Njemačku s ukupnim volumenom trgovine od 113, 08 milijardi dolara u 2016. godini. od 229.246.833 kratkih tona

3. Port of New York i New Jersey, New York

Luka New York i New Jersey najprometnija je luka na istočnoj obali i uključuje plovne putove, željezničku i cestovnu mrežu i nekoliko zračnih luka u području koje pokriva 17 lokalnih županija što ga čini najsloženijom lukom u Sjedinjenim Državama. Luka ima oko 240 milja brodskih kanala i lučkih objekata, što omogućuje luci da obrađuje više od 3, 2 milijuna ekvivalentnih jedinica ili TEU-ova godišnje. Luka ima jednu od najdubljih prirodnih luka s prosječnom dubinom od 17 stopa, ali je kasnije iskopana da dosegne prosječnu dubinu od 50 stopa kako bi se smjestili mega brodovi koji koriste Panamski kanal u Latinskoj Americi. U 2013. godini luka je obradila 123.322.644 kratka tone tereta.

Problemi povezani s zauzetim portovima

Uz rast luka u Sjedinjenim Državama, znanstvenici, ekolozi i kritičari brzo su ukazali na njihov utjecaj na okoliš s obzirom na zagađenje zraka i vode uz zagađenje bukom. Međutim, luke su stvorile brojne mogućnosti zapošljavanja za lokalno stanovništvo u svojim područjima, istovremeno osiguravajući održiv način prijevoza rasutih tereta.

Najprometnije luke u Sjedinjenim Državama

RangNaziv lukeUkupna trgovina (volumen tereta 2013, kratke tone)
1Luka South Louisiana238585604
2Luka Houston, Texas229246833
3Luka New York i New Jersey Port Newark123322644
4Luka Beaumont, Texas94403631
5Luka Long Beach, Kalifornija84492739
6Port of Hampton Roads, Virginia78664496
7Luka New Orleans, Louisiana77159081
8Luka Corpus Christi, Texas76157693
9Luka Greater Baton Rouge, Louisiana63875439
10Plaquemines Parish, Louisiana58280348
11Luka Los Angeles, Kalifornija57928594
12Luka na jezeru Charles, Louisiana56577328
13Port of Mobile, Alabama53992615
14Luka Texas City, Texas49674036
15Luka Huntington-Tristate, Zapadna Virginia46831097
16Helen Delich Bentley Luka Baltimore, Maryland36578828
17Twin Ports u Duluthu, Minnesota i Superior, Wisconsin36477257
18Luka Port Arthur, Texas34699150
19St. Louis, Missouri i East St. Louis, Illinois33574650
20Port of Pittsburgh, Pennsylvania32746315

Preporučeno

Nacionalne šume SAD-a Idaho
2019
Što je eurhalinski organizam?
2019
Što je najveća žaba na svijetu?
2019