Olimpijski prvaci Pyeongchang po glavi stanovnika

Upravo završene Zimske olimpijske igre 2018. započele su šarenom ceremonijom otvaranja koja je održana u Olimpijskom stadionu Pyeongchang u Pyeongchangu. Svečanost otvaranja koja je započela 9. veljače 2018. u 20 sati, bila je usredotočena na poruku mira, strasti, sklada i konvergencije. Zimske igre privukle su sportaše iz 92 zemlje koji se natječu u 102 natjecanja. Ukupno je osvojeno 307 medalja, uključujući 103 zlatne medalje, 102 srebrne i 102 brončane medalje. Norveška je na vrhu ljestvice medalja sa 39 medalja, od kojih su Njemačka i Kanada osvojile 31 i 29 medalja. Međutim, kada se uzme u obzir medalja po stanovniku, druga zemlja je na vrhu tablice.

Prvaci po glavi

Sa samo 109 sportaša, Norveška je uspjela prikupiti najveći broj medalja. S obzirom na malu populaciju, lako bi lako nadmašio stol za medalju po glavi stanovnika. Međutim, Lihtenštajn, s populacijom od otprilike 37.340, bio je na vrhu tablice medalja po glavi stanovnika s 26, 15 medalja na milijun stanovnika. Lihtenštajn je na Zimskim igrama prikupio samo jednu brončanu medalju. Norveška je bila udaljena druga sa 7, 33 medalje na milijun ljudi u odnosu na populaciju od oko 5, 2 milijuna stanovnika. Sa populacijom od 8, 2 milijuna ljudi, Švicarska je osigurala treće mjesto s medaljom po glavi stanovnika od 1, 82. Skupila je ukupno 15 medalja i zauzela je 8. mjesto u ukupnom poretku medalja s 5 zlatnih medalja.

Austrija i Švedska završile su popis pet najboljih prvaka po glavi stanovnika s 1, 60 i 1, 41 medalje po stanovniku. Svaka zemlja osvojila je ukupno 14 medalja, ali je Švedska po broju osvojenih zlata bila viša od Austrije, prikupivši 7 zlatnih medalja protiv Austrije. Iako je Nizozemska osvojila 20 medalja i zauzela 5. mjesto u ukupnom poretku medalja, s 17, 1 milijun stanovnika, uspjela je osvojiti 1, 17 medalja na milijun ljudi.

Finska je uspjela osvojiti samo šest podijuma, osvojivši zlatnu, srebrnu i četiri brončane medalje. U ukupnom poretku medalja zauzela je 18. mjesto. Sa populacijom od 5, 4 milijuna ljudi, uspjela je ostvariti 1, 09 medalja na milijun ljudi, što ga svrstava na 7. mjesto. Slovenija pomno prati 1, 01 medalje na milijun ljudi, osvojivši dvije medalje. Dvije medalje dijelile su 2, 1 milijun ljudi. Kanada i Češka Republika završavaju prvih deset prvaka po glavi stanovnika s 0, 81 i 0, 67 medalja na milijun ljudi. Zanimljivo je da je Kanada osvojila 29 medalja i zauzela je treće mjesto u ukupnom poretku medalja. Međutim, s populacijom od 36, 29 milijuna, rangirana je niže od zemalja koje su osvojile manje medalja.

Kako se izračunavaju medalje po glavi stanovnika?

Medalja po glavi stanovnika je broj medalja koje dijeli milijun ljudi određene zemlje. Iako na zimskim igrama ne sudjeluju svi građani neke zemlje, oni dijele slavu i postignuća svojih predstavnika. Da bi se izračunale medalje po glavi stanovnika, broj medalja koje je osvojila zemlja podijeljena je ukupnom populacijom te zemlje. Dobiveni rezultat se množi s milijun. Iako su zemlje poput Njemačke i SAD-a osvojile većinu medalja na zimskim igrama 2018. godine, njihova je velika populacija osigurala da su niže od većine zemalja koje su osvojile manje medalja. Zapravo, SAD je uspio ostvariti samo 0, 07 medalja na milijun ljudi.