Top 10 država koje proizvode borovnicu u Americi

Prvih deset država SAD-a za uzgoj borovnica obuhvaća širok raspon klimatskih i geografskih lokacija. U svakom od njih, zdravost pripisana plodu čini njegov rast sve unosnijim izgledom za poljoprivrednike. Proizvodnja i prerada borovnice na globalnom je tržištu cvjetala u posljednjih deset godina, gotovo se udvostručujući samo u SAD-u. Glavni pokretač popularnosti voćnih usjeva svakako je povećana svijest javnosti i zanimanje za brojne zdravstvene koristi koje se pripisuju bobici. Prema istraživanju USDA, borovnice su bogate antioksidantnim fitonutrijentima koji pomažu u gašenju aktivnosti slobodnih radikala u stanicama tijela. Sumnja se da slobodni radikali igraju ulogu u kardiovaskularnim problemima, kao i razvoju raka. Washington je navodno trenutačno glavni grad SAD-a u borovnicama, koji je ostvario više od 96, 1 milijuna funti, dok je New York zaokružio prvih deset s 1, 6 milijuna funti.

10. New York - proizvedeno 1, 6 milijuna funta borovnica

Nakon oko 700 hektara borovnice, New York je u prošloj godini donio 1, 6 milijuna kilograma usjeva koji se trenutno nalaze na 10. mjestu najuspješnije države koja proizvodi borovnicu u cijeloj zemlji. Očekuje se da će se ove količine povećati zbog više grmova koji se približavaju punoj proizvodnji zbog povoljnijih vremenskih uvjeta. Ljetno vrijeme države i njezine česte kiše čine New York borovnice posebno pune i slatke. Sezona žetve obično traje desetak tjedana, u razdoblju od kraja srpnja do početka kolovoza.

9. Mississippi - proizvedeno 8, 5 milijuna funta borovnica

Većina površina u borovnicama u Mississippiju leži u jugoistočnim dijelovima države. Razlog za ovu koncentraciju je zato što su borovnice porijeklom iz područja s uvjetima sličnim jugoistoku Mississippija, kao što su borove šume. „Zec-oko“ je jedna od najvažnijih autohtonih vrsta koje se komercijalno uzgajaju u državi. Ova sorta proizvodi kvalitetne plodove i prilagođena je lokalnom uzgoju. Drugi razlog za koncentraciju površina u borovnicama u jugoistočnom dijelu države je taj što su mnogi istraživači koji su radili u tom području odabrali sorte i došli do načina uzgoja za usjeve koji su bili specifični za regiju. Mississippi je prošle godine zabilježio prinos borovnice od 8, 5 milijuna funti.

8. Florida - 16 milijuna proizvedenih borovnica

Prije otprilike 20 godina, na Floridi nije bilo praktične komercijalne proizvodnje borovnica, osim onih bobičastog voća koje se uzgajaju na malim parcelama za lokalna tržišta. Proizvodnja borovnica u Floridi protekle godine iznosila je 16 milijuna funti, čime je država postala u redovima vodećih država koje proizvode borovnicu. Proizvodnja borovnica na Floridi posljednjih je godina eksplodirala, uglavnom zbog uvođenja novih sorti 'Southern Highbush' koje je razvilo Sveučilište u Floridi. Ove sorte zahtijevaju vrlo malo sati hlađenja za rast, a također su visoki nositelji voća. Kako je potražnja potrošača za usjevima nastavila rasti tijekom godina, ona je potaknula ovu državu u kojoj se uzgajaju agrumi da promiče rast druge vrste šarenog voća bliže tlu.

7. Sjeverna Karolina - proizvedeno 48, 5 milijuna funta borovnica

Sjeverna Karolina dosljedno je među prvih 10 zemalja proizvođača borovnica, iako je velika komercijalna proizvodnja ograničena na oko osam ili devet županija u blizini jugoistočnog dijela države. Borovnice se, međutim, mogu uzgajati na bilo kojem mjestu unutar države ako se uzgajaju idealne vrste borovnice i provode potrebne izmjene tla. U mnogim područjima jugoistočnog dijela države, njihove karakteristične vrste tla i soli obično se smatraju siromašnim za većinu usjeva. Za komercijalne uzgajivače borovnica, međutim, ova vrsta tla je savršen uzgojni medij. Protekle godine država je dala 48, 5 milijuna funti borovnica.

6. Kalifornija - proizvedeno 53, 4 milijuna funta borovnica

Donedavno je bilo prilično teško naći komercijalne farme borovnice u državi Kaliforniji. Borovnice su se tradicionalno aklimatizirale na sjeverne šume, te je trebalo napredak u tehnologiji i smionim uzgajivačima, kako bi potaknuli izvanredan kalifornijski bum borovnice koji se dogodio u posljednjem desetljeću. U prošloj sezoni država je dala 53, 4 milijuna kilograma borovnice i trenutno se nalazi na šestom mjestu u cijeloj zemlji. Ovaj veliki bum za proizvodnju borovnice nije lako došao. Trebala je pomoć nekih vrsta topline s Floride, kao i nekoliko egzotičnih sorti 'Falcon', uz tehnički rastući značaj koji je potreban da bi se to ostvarilo.

5. New Jersey - 56, 7 milijuna funti proizvedene borovnice

New Jersey je trenutno peti najveći proizvođač borovnice u SAD-u. Unatoč maloj veličini države u odnosu na druge lidere, proizvođači u New Jerseyu registrirali su samo ove godine prinos od 56, 7 milijuna kilograma borovnica. Zapanjujuće, većina ove žetve dolazi samo od oko 8.800 hektara, s više od 80% borovnica New Jerseyja koje potječu iz Atlantic County. Puno borovnica obično se pakira i transportira na tržišta diljem SAD-a i Kanade u Atlantic Blueberry Company u Hammontonu. Ono što čini borovnice iz New Jerseyja tako savršenima su povoljne temperature i uvjeti tla na tom području.

4. Oregon - proizvedeno 86, 1 milijun funti borovnica

Prikupljena površina borovnica u državi Oregon porasla je gotovo četiri puta tijekom posljednjih deset i pol godina kako bi se mogla nositi s povećanim zahtjevima za usjevima. Oregon trenutno zauzima četvrto mjesto u proizvodnji borovnica u SAD-u, s prinosom od 86, 1 milijuna funti ove godine. Unatoč činjenici da se većina borovnica u državi nalazi u dolini Willamette, komercijalna proizvodnja borovnica je također uobičajena diljem područja Mid-Columbia, gdje postoji niz postojećih, komercijalno uspješnih operacija borovnice.

3. Michigan - 92 milijuna proizvedenih borovnica

Većina proizvodnje borovnice u Michiganu odvija se u jugozapadnom Michiganu, gdje visoki vodostaji i pjeskovito tlo pružaju izvrsne uvjete za rast borovnice. Ova tla su vrlo vlažna i imaju blago kiseli pH koji se kreće između 4, 5 i 5, 5. Postoji više od 20 sorti borovnice koje se komercijalno uzgajaju u velikoj mjeri u Michiganu. Državna sezona žetve obično traje od lipnja pa sve do listopada. Borovnice su komercijalni uspjeh u državi, donoseći oko 92 milijuna funti ove godine.

2. Gruzija - proizvedeno 92 milijuna funta borovnica

Mnogi poljoprivrednici u Gruziji tijekom protekla tri desetljeća neumorno su radili na jačanju proizvodnje borovnice i na odgovarajući način zadovoljili zahtjeve potrošača. Porast proizvodnje borovnice u državi pojačan je podrškom i istraživanjima fakulteta i objekata Sveučilišta u Gruziji. Gruzija je ove godine proizvela 92 milijuna kilograma borovnica, navodi North American Blueberry Council. Ne tako davno, farmeri iz Gruzije narasli su oko 3.500 hektara borovnica, ali danas uzgajaju preko 20.000 hektara usjeva, a proizvodnja je deset puta veća.

1. Washington - proizvedeno 96, 1 milijun funti borovnica

Prve zasade borovnica u Washingtonu započele su prije više od 50 godina. U prošlosti, kada su se borovnice tek uspostavljale u državi, bilo je samo nekoliko uzgajivača i nekoliko prerađivača koji su kupovali njihove plodove. Većina uzgajivača imala je vrlo male površine, a mnogi su većinu svojih proizvoda prodavali izravno s štala na farmi. Danas je postala najveća država koja proizvodi borovnicu u SAD-u, donoseći oko 96, 1 milijuna funti u protekloj godini. Iako je Washington dugi niz godina komercijalizirao kulturu, sve do nedavno rast je uglavnom bio ograničen na površinu na zapadnoj strani kaskada. Površina u posljednjih nekoliko godina znatno se povećala kako bi pokrila veći dio države.

Proizvodnja borovnice američkom državom

Rangdržavalbs
1Vašington96100000
2Gruzija92000000
3Michigan92000000
4Oregon86100000
5New Jersey56680000
6Kalifornija53350000
7Sjeverna Karolina48500000
8Florida16000000
9Misisipi8550000
10Indijana2000000
11New York1600000
12Alabama480000
13Arkanzas360000

Preporučeno

Što je Svjetska trgovinska organizacija (WTO)?
2019
Izvorni gmazovi Malezije
2019
Etnički sastav stanovništva Iowe
2019