Zemlje koje nikada nisu osvojile zimsku olimpijsku medalju

Prve zimske olimpijske igre održane su između 25. siječnja i 5. veljače 1924. u Chamonixu, Francuska. Prvu zlatnu medalju za zimske olimpijske igre 26. siječnja osvojio je Charles Jewtraw iz SAD-a. Francuska nije uspjela osvojiti zlatnu medalju na Olimpijskim igrama, ali je uspjela akumulirati tri brončane medalje. Na prvim Zimskim olimpijskim igrama sudjelovalo je 258 sudionika iz 16 država koji se natječu u 9 disciplina.

XXIII Zimske olimpijske igre održane su u okrugu Pyeongchang u Južnoj Koreji od 8. do 25. veljače 2018. godine. 92 zemlje predstavile su 2.920 sudionika koji su se natjecali u 102 natjecanja u 15 sportova. Sljedeća zimska Olimpijada održat će se u Pekingu, Kina u 2022. godini. Sve države koje žele prisustvovati Olimpijskim igrama moraju biti članovi Nacionalnog olimpijskog odbora. Do danas ima 206 zemalja koje mogu aktivno sudjelovati na Olimpijskim igrama. Stotinu devetnaest zemalja sudjelovalo je na Zimskim olimpijskim igrama otkako je osnovana, dok je 90 od 206 zemalja tek sudjelovalo na terenu.

Unatoč sve većem broju zemalja koje sudjeluju na Zimskim olimpijskim igrama, nešto više od polovice osvojilo je olimpijsku medalju. Kamerun, Kolumbija, Egipat, Gana, Gvatemala, Paragvaj, Srbija i Crna Gora, Togo, Tonga, Urugvaj i Zimbabve svi su sudjelovali u jednoj Zimskoj olimpijadi bez osvajanja medalje. Zemlje koje su sudjelovale na dvije zimske olimpijske igre bez osvajanja medalje su Etiopija, Crna Gora, Nizozemski Antili, Pakistan, Peru i Srbija. Alžir, Fidži, Kenija, Tajland i Trinidad i Tobago su se natjecali u tri zimska olimpijska natjecanja bez završetka na podiju. Hong Kong, Filipini, Tadžikistan i Venecuela registrirali su četiri sudjelovanja bez medalje. Senegal, Makedonija i Azerbajdžan sudjelovali su u pet zimskih olimpijskih igara, a nijedan njihov natjecatelj nije završio na postolju. Značajno je da Južna Afrika nikada nije osvojila medalju za zimske olimpijske igre unatoč sudjelovanju na šest zimskih olimpijskih igara.

Ostale zemlje koje su se neuspješno natjecale u šest zimskih olimpijskih igara su Armenija, Kostarika, Gruzija, Irska, Izrael, Kirgistan, Maroko, Moldavija i Portoriko. Bermudi, Brazil, Jamajka, Portugal i Djevičanski otoci su svi sedam puta neuspješni sudionici. Litva i Meksiko sudjelovali su osam puta bez osvajanja zlatne, srebrne ili brončane medalje. Indija je bila neuspješna devet puta, dok Iran i Cipar nisu osvojili medalju nakon deset nastupa. Kineski Tajpej je neuspješno sudjelovao jedanaest puta, dok je Mongolija to učinila trinaest puta. Čile, Libanon i Turska su šesnaest puta neuspješni sudionici, dok je Island sudjelovao na 17 Zimskih olimpijskih igara. Argentina i Grčka postavile su rekord za 18 sudjelovanja bez završetka na postolju.

Najuspješnije zemlje na Zimskim olimpijskim igrama

Kao i 2014., Norveška je imala najveći broj medalja (329) na Zimskim olimpijskim igrama od 1924. Sjedinjene Države su zauzele drugo mjesto sa 282, dok je Njemačka bila na trećem mjestu s 228. Austrija je bila na četvrtom mjestu s 218, dok je Sovjetski Savez prikupio 194 medalje. Kanada, Finska i Švedska zauzele su šesto, sedmo i osmo mjesto.

Rangzemlja# zimskih igaraZlatne medaljeSrebrne medaljeBrončane medaljeUkupno medalja